Sitsiilia

 

   

 Sitsiilia

 

Sitsiilia on on Itaaliale kuuluv saar, olles ka ühtlasi nii Itaalia kui ka Vahemere suurim saar. Koos teda ümbritsevate väikemate saartega moodustab ta Sitsiilia autonoomse piirkonna. Pindala poolest on Sitsiilia Eestist peaaegu kaks korda väiksem, kuid siiski elab seal ligikaudu 5 miljonit elanikku. Sitsiilia maakonna keskuseks on Palermo, mis asub Conca d'Oro orus Pellegrino mäe jalamil. Sitsiilia on mandri Itaaliast eraldatud kitsa Messina väinaga. Sitsiilias asub Euroopa kõrgeim ja kõige aktiivsem vulkaan Etna. Etna vulkaani kõrgus on ligikaudu 3350 m üle merepinna.

 

Sitsiilia ajalugu

Arheoloogilised leiud tõendavad, et Sitsiilias on olnud inimasustus juba 8000 aastast eKr. Ajajärgul 750 aastat eKr. oli Sitsiilia koduks arvukatele Foiniikia ja Kreeka kolooniatele. Järgneva 600 aasta vältel oli Sitsiilia tallermaaks Puunia sõdadele. Esimene sõdade seeria kandis nimi on tuntud Kreeka-Puunia sõdade nime all, mida mõnikord nimetatakse ka Sitsiilia sõdade seeriaks. Need sõjad leidsid aset vahemikus 600 a eKr kuni 265 a eKr. Teine sõdade seeria on tuntud Rooma-Puunia sõdade nime all ja seda sõdade eeriat nimetatakse ka lihtalt Puunia sõdadeks. Need sõjad kestsid vahemikus 264 a eKr kuni 146 a eKr ja lõppesid Kartaago hävitamisega Rooma sõdurite poolt.
Pärast Rooma Impeeriumi lagunemisr 5. sajandil pKr oli Sitsiilia vallutamise objektiks mitmetele võõrvõimudele. Pärast seda on aegade jooksul on Sitsiiliasse vallutusretki teinu vandaalid, idagoodid, bütsantslased, araablased ja normannid. Hiljem, Sitsiilia kuningriigi aeg aastatel 1130-1816, oli Sitsiilia allutatud Aragoni kroonile Hispaaniast ja Saksa-Rooma Keisririigile.

Praegune Itaalia Vabariik loodi 1946 aastal ja Sitsiilia sai Itaaliaga ühinedes eristaatuse, jäädes autonoomseks Itaalia maakonnaks.

 

Vaatamisväärsused Sitsiilias

 

Sürakuusa

Sürakuusa ehk Siracusa (inglise keeles Syracuse) on linn Sitsiilia idaranniku alumises servas. Ajal, mil Sitsiilia kuulus Suur-Kreeka ehk ehk Magna Græcia koosseisu koosseisu, oli ta Suur-Kreeka üks vägevaimaid linnasid, võisteldes oma hiilguse poolest Ateena endaga.

 

Lipari  saarestik ehk Aeoli saarestik

Lipari saarestik koosneb seitsmest saarest: Lipari, Vulcano, Salina, Panarea, Filicudi, Alicudi ja Stromboli. Suurim ja enim asustatud neist saartest on Lipari, millest tulenevalt on ka saarestikule nimi antud. Saarestiku pindala ühtekokku on ca 88 km² ja nii mõnelgi saarel on aktiivsed tegevvulkaanid.  

 

Agrigento Templiteorg

Agrigento Templiteorg asub samanimelise linna lähistel. Agrigento asutamisaastaks peetakse 580 a eKr ja Suur-Kreeka riigi ajal oli see Kreeka üks oluliseimaid linnasid. Agrigento Templiteorg on kuulus selle poolest, et siin on vapustavalt hästi säilinud Antiik-Kreeka templid.

 

Palermo ja Monreale

Monreale asub Palermo vahetus läheduses ja siin asub maailma üks suuremaid pa paremini säilinud näide normannide arhitektuurist – Monreale katedral.