Austria köök

Viini schnitzel

Viini Schnitsel on õhuke, paneeritud ja friteeritud schnitzel, mida tehakse veiselihast. Tegemist on arvatavasti ühe enim tuntud toiduga Austria köögist. Viini Schnitslit tehakse veiselihast. Kuna sealiha on odavam kui veiseliha, siis mõnikord pakutakse Viinis ka sealihast tehtud shnitslit. Aga sel juhul tuleb vastavalt regulatsioonile nimes ära mainida, et tegemist on sealihast tehtud scnitsliga. Saksa keeles in selle nimetus siis Wiener Schnitzel vom Schwein ehk Viini schnitsel sealihast.

Viini Schnitsli garneeringugks võib olla kas kartul eri vormides (keedukartul, friikartul või ka kartulisalat) aga ka salat. Viini Schnitslit serveeritakse tavapäraselt sidruniviiluga ja petersellivõrsetega.

 • Wienerschnitzel
 • Wienerschnitzel
  Wienerschnitzel
 • Wienerschnitzel
 • Wienerschnitzel
  Wienerschnitzel

   

  Austria magustoidud

  Õunastruudel

  Õunastruudel (saksa keeles Apfelstrudel) on pärit kunagise Austria-Ungari impeeriumi aladelt ja see sai eriti tuntuks 18.sajandil Habsburgide dünastia ajal. Tegemist on Austria köögi ühe kuulsaima küpsetisega.

 • Apfelstrudel
 • Apfelstrudel
  Apfelstrudel
 • Apfelstrudel
 • Apfelstrudel
  Apfelstrudel

   

  Keisri pannkook ehk Kaiserschmarrn

  Kaiserschmarrn ehk Kaiserschmarren on tükkideks lõigatud pannkook, mis on oma nime saanud Austria keisri Franz Joseph I järgi, kes oli väga kiindunus sellesse kohevasse hakitud pannkooki.

 • Kaiserschmarrn mit Zwetschgenkompott
 • Kaiserschmarrn mit Zwetschgenkompott
  Kaiserschmarrn mit Zwetschgenkompott

   

  Sacheri kook

  Sacheri tort on eriomane shokolaadikook või tort,  mis mõeldi välja austerlase Franz Sacher’i poolt 1832 aastal. Koogi väljatöötamine leidis aset Viinis ja see valmistati prints Wenzel von Metternich jaoks. Sacheri tordile sarnaseid retsepte avaldati juba 18. sajandi algupoolel. Kuid  1832 aastal andis prints Wenzel von Metternich oma peakokale ülesande välja töötada eriline magustoit talle külla tulevate tähtsate külaliste jaoks. Peakokk, kes oli haigeks jäänud, delegeeris selle ülesande edasi ühele 16-aastasele praktikandile Franz Sacher’ile, kes tema juures teist aastat praktikal oli. Prints olevat varasemalt sõnad peale lugenud: „Vaadake, et ma seda magustoitu oma külalistele serveerides häbi tundma ei peaks!“. Siiski, vaatamata printsi manitsustele ei avaldanud magustoit Metternich’i külalistele erilist muljet ja see ei pälvinud erilist tähelepanu. Pärast oma praktika lõppemist elas Franz Sacher mõnda aega Bratislavas ja Budapestis, kuni viimaks asus ta elama Viini ja rajas siia oma väikese kaupluse, kus müüdi veine ja erinevaid delikatesse.


  Sacheri vanim poeg Eduard asus oma isa jälgedesse. Ta omandas Viinis kulinaariaalase hariduse, õppides nii kondiitritoodete valmistamist kui ka shokolaadist kondiitritoodete tegemist. Ta täiustas isa retsepti edasi ja töötas Sacheri tordi välja sellisel kujul, nagu me seda tänapäeval tunneme. Aastal 1876 pakuti seda torti praeguseaegses Sacheri hotellis ja sellest ajast peale on Sacheri tort üks peamisi kulinaariatooteid, mis on ainuomane just Viinile ja Austriale.

 • Sacher
 • Sacher
  Sacher

   

  Austria veinid

  Austria veinid jäävad küll üldreeglina alla Saksamaa ja Prantsusmaa tipp-veinidel, aga ka siit võib leida häis veine. Austria on ennekõike tuntud valgete veinide poolest. Tuntuimaks valgeks viinamarjasordiks on seal Grüner Veltliner, aga siin kasvatatakse ka Rieslingut. Punastest viinamarjadest kasvatatakse siin viinamarjasid Blaufrankisch, Zweigelt, Pinot Noir (ehk Blauburgunder) ja Saint-Laurent.


  Austrias on ühtekokku kuusteist veinipiirkonda, kõik nad on koondunud Austria idaosasse. Neist pooled, ehk kaheksa veinipiirkonda, asuvad Alam-Austria Liidumaal:

  1. Wachau
  2. Kremstal
  3. Kamptal
  4. Traisental
  5. Wagram
  6. Weinviertel
  7. Carnuntum
  8. Thermenregion


  Lisaks nendele asuvad neli veinipiirkonda Burgenlandis:

  1. Neusiedlersee
  2. Neusiedlersee-Hügelland
  3. Mittelburgenland
  4. Südburgenland


  Kolm veinipiirkonda asuvad Steiermarki Liidumaal:

  1. Südoststeiermark ehk Kagu-Steiermark
  2. Südsteiermark ehk Lõuna-Steiermark
  3. Weststeiermark ehk Lääne-Steiermark


  Lisaks neile on veel Viini veinipiirkond, mis moodustub Austria pealinnas Viinis asuvatest veiniaedadest.

 • 2008 Domäne Wachau
 • 2008 Domäne Wachau
  2008 Domäne Wachau